Inregistreaza-Te Acum

Login

Pierdut Parola

Pierdut parola? Vă rugăm să introduceți adresa de e-mail. Veți primi un link și va crea o nouă parolă prin e-mail.

Adăugați întrebare

Login

Inregistreaza-Te Acum

register content/ trebuie editat

Actualizarea situației COVID-19 la nivel mondial, începând cu 7 iunie 2020


Datele primite de OMS de la autoritățile naționale până la 10:00 CEST, 06 iunie 2020

Situația în număr (după regiunea OMS)

Total / in paranteze sunt cazurile din ultimile 24 de ore.

La nivel mondial 6 663 304 cazuri (127 950) 392 802 decese (5 647)

Africa 126 561 cazuri (5 457) 3 062 decese (104)

America 3 155 370 cazuri (70 853) 176 167 de decese (3 891)

Mediterana de Est 605 026 de cazuri (17 996) 14 024 de decese (304)

Europa 2 249 999 cazuri (19 293) 183 128 de decese (963)

Asia de Sud-Est 336 577 cazuri (13 714) 9 316 de decese (374)

Pacificul de Vest 189 030 de cazuri (637) 7 092 de decese (11


Curbe epidemiologice

Aceste histograme se bazează pe informațiile disponibile la momentul publicării, provenind din mai multe surse. Completitudinea datelor depinde de disponibilitatea informațiilor din zonele afectate. Toate datele ar trebui interpretate cu precauție, deoarece focarul evoluează rapid. În plus, din cauza indisponibilității datelor de la data debutului și a diferitelor politici de testare pe țară, această cifră ar putea să nu reflecte evoluția epidemiei.

Distribuția cazurilor COVID-19 în toată lumea, începând cu 7 iunie 2020


Distribuirea cazurilor de COVID-19 pe continent (conform definiției aplicate a cazului și a strategiilor de testare în țările afectate)


Distribuția de decese COVID-19, în întreaga lume, începând cu 7 iunie 2020

Distribuția cazurilor de decese COVID-19 în întreaga lume, pe continent


Distribuția geografică a cazurilor COVID-19 la nivel mondial, începând cu 7 iunie 2020

Distribuția geografică a cazurilor COVID-19 – în întreaga lume


Distribuția geografică a numărului cumulativ de 14 zile de cazuri COVID-19 raportate la 100 000 de populații, la nivel mondial, începând cu 7 iunie 2020

Distribuția geografică a numărului cumulativ de 14 zile de cazuri COVID-19 raportate la 100 000 de populații, în întreaga lume
RegiuneTara CazuriDecese Cazuri confirmate in ultimile 14 zile
AfricaAlgeria100506981937
AfricaAngola86426
AfricaBenin2684133
AfricaBotswana40110
AfricaBurkina_Faso8885374
AfricaBurundi83141
AfricaCameroon75992123002
AfricaCape_Verde5425171
AfricaCentral_African_Republic157051018
AfricaChad83669188
AfricaComoros141263
AfricaCongo68322196
AfricaCote_dIvoire3557361191
AfricaDemocratic_Republic_of_the_Congo3878811737
AfricaDjibouti4169261899
AfricaEgypt32612119815999
AfricaEquatorial_Guinea130612263
AfricaEritrea4102
AfricaEswatini322384
AfricaEthiopia1934201440
AfricaGabon3101211167
AfricaGambia2611
AfricaGhana9462442845
AfricaGuinea411723941
AfricaGuinea_Bissau136812254
AfricaKenya2600831408
AfricaLesotho402
AfricaLiberia3453090
AfricaLibya2565181
AfricaMadagascar10268578
AfricaMalawi4094326
AfricaMali152390508
AfricaMauritania94743720
AfricaMauritius337105
AfricaMorocco8132208726
AfricaMozambique4112243
AfricaNamibia2909
AfricaNiger9706527
AfricaNigeria122333424707
AfricaRwanda4312106
AfricaSao_Tome_and_Principe51312222
AfricaSenegal4249471273
AfricaSeychelles1100
AfricaSierra_Leone94648325
AfricaSomalia228982695
AfricaSouth_Africa4597395224630
AfricaSouth_Sudan131714754
AfricaSudan58653472237
AfricaTogo48713114
AfricaTunisia10874939
AfricaUganda5930396
AfricaUnited_Republic_of_Tanzania509210
AfricaWestern_Sahara23117
AfricaZambia11547234
AfricaZimbabwe2794223
AmericaAnguilla300
AmericaAntigua_and_Barbuda2631
AmericaArgentina2200764810667
AmericaAruba10130
AmericaBahamas103113
AmericaBarbados9270
AmericaBelize1820
AmericaBermuda14198
AmericaBolivia133584547443
AmericaBonaire, Saint Eustatius and Saba701
AmericaBrazil64577135026298373
AmericaBritish_Virgin_Islands810
AmericaCanada95046777311436
AmericaCayman_Islands164135
AmericaChile127745154162352
AmericaColombia38027120517850
AmericaCosta_Rica126310345
AmericaCuba217383242
AmericaCuraçao2115
AmericaDominica1802
AmericaDominican_Republic191955364773
AmericaEcuador4272836086470
AmericaEl_Salvador2934531115
AmericaFalkland_Islands_(Malvinas)1300
AmericaGreenland1302
AmericaGrenada2301
AmericaGuatemala67922303738
AmericaGuyana1541227
AmericaHaiti3072502207
AmericaHonduras61552502412
AmericaJamaica5961046
AmericaMexico1136191351147763
AmericaMontserrat1110
AmericaNicaragua1309461030
AmericaPanama160043865427
AmericaParaguay109011240
AmericaPeru191758530176004
AmericaPuerto_Rico49151421815
AmericaSaint_Kitts_and_Nevis1500
AmericaSaint_Lucia1901
AmericaSaint_Vincent_and_the_Grenadines2608
AmericaSint_Maarten77150
AmericaSuriname100189
AmericaTrinidad_and_Tobago11781
AmericaTurks_and_Caicos_islands1210
AmericaUnited_States_of_America1920061109802297391
AmericaUnited_States_Virgin_Islands7162
AmericaUruguay8452381
AmericaVenezuela2316221372
AsiaAfghanistan195513279553
AsiaBahrain14383245581
AsiaBangladesh6302684630948
AsiaBhutan48024
AsiaBrunei_Darussalam14120
AsiaCambodia12501
AsiaChina841864638102
AsiaIndia2466286929114760
AsiaIndonesia3051418018769
AsiaIran169425820935904
AsiaIraq110983186826
AsiaIsrael177832971093
AsiaJapan17141916591
AsiaJordan795991
AsiaKazakhstan12694534372
AsiaKuwait3113125410667
AsiaKyrgyzstan200722604
AsiaLaos1900
AsiaLebanon132029223
AsiaMalaysia83031171118
AsiaMaldives19017598
AsiaMongolia193052
AsiaMyanmar240639
AsiaNepal2912112328
AsiaOman16016728759
AsiaPakistan98943200244342
AsiaPalestine643541
AsiaPhilippines213409947563
AsiaQatar671955124982
AsiaSaudi_Arabia9886967628708
AsiaSingapore37527256459
AsiaSouth_Korea11776273586
AsiaSri_Lanka181411725
AsiaSyria124654
AsiaTaiwan44372
AsiaTajikistan4453481902
AsiaThailand31125872
AsiaTimor_Leste2400
AsiaTurkey169218466913532
AsiaUnited_Arab_Emirates382682759564
AsiaUzbekistan4181171049
AsiaVietnam32905
AsiaYemen473112261
EuropeAlbania123234243
EuropeAndorra8525190
EuropeArmenia123641906062
EuropeAustria16822672415
EuropeAzerbaijan7239843257
EuropeBelarus4775126312507
EuropeBelgium5907295802262
EuropeBosnia_and_Herzegovina2605158214
EuropeBulgaria2711160303
EuropeCroatia22471044
EuropeCyprus9601833
EuropeCzechia9567327677
EuropeDenmark11924587635
EuropeEstonia193169110
EuropeFaroe_Islands18700
EuropeFinland6964322396
EuropeFrance153634291429594
EuropeGeorgia8081380
EuropeGermany18397986685698
EuropeGibraltar174023
EuropeGreece295218076
EuropeGuernsey252130
EuropeHoly_See1200
EuropeHungary3970542229
EuropeIceland1806102
EuropeIreland251831670601
EuropeIsle_of_Man336240
EuropeItaly234801338465474
EuropeJersey311305
EuropeKosovo114230117
EuropeLatvia10862540
EuropeLiechtenstein8310
EuropeLithuania17057189
EuropeLuxembourg403511045
EuropeMalta622913
EuropeMoldova95113312517
EuropeMonaco9951
EuropeMontenegro32490
EuropeNetherlands4733560112271
EuropeNorth_Macedonia2917151976
EuropeNorway8504238195
EuropePoland2598611535055
EuropePortugal3435114743880
EuropeRomania2029013182433
EuropeRussia4586895725122807
EuropeSan_Marino6954230
EuropeSerbia11741248649
EuropeSlovakia15282824
EuropeSlovenia149410826
EuropeSpain241310271355910
EuropeSweden43887465610699
EuropeSwitzerland308731660231
EuropeUkraine265147775934
EuropeUnited_Kingdom2848684046527714
OceaniaAustralia7255102149
OceaniaFiji1800
OceaniaFrench_Polynesia6000
OceaniaGuam179513
OceaniaNew_Caledonia2002
OceaniaNew_Zealand1154220
OceaniaNorthern_Mariana_Islands2725
OceaniaPapua_New_Guinea800
AlteleCases_on_an_international_conveyance_Japan69670
Total 68357233986361557983

Sursa https://www.ecdc.europa.eu/

Despre Administrator

Inginer de mediu

Urmariți-Mă

Lasă un răspuns